Our Trusted. 24 x 7 hours free delivery!

Piwnica betonowa (ziemianka) – wady i zalety

Coraz więcej właścicieli działek uprawia hobbystycznie ogrodnictwo, aby później z warzyw i owoców wykonywać prozdrowotne przetwory. Między innymi z takich powodów coraz większą popularnością cieszy się piwnica betonowa. W dodatkowym pomieszczeniu tego typu można przez wiele lat przetrzymywać żywność. Co sprawia, że piwnica betonowa jest coraz chętniej stawiana na działkach? Czy taka konstrukcja ma jakieś wady? O tym wszystkim piszemy właśnie w tym artykule. 

Czym jest piwnica betonowa?

Tak naprawdę piwnica betonowa to znana od wieków ziemianka. W praktyce to konstrukcja, która znajduje się pod ziemią. Wiele osób decyduje się na zakup już gotowej konstrukcji. Traktowana jest ona jako dodatkowa przestrzeń, która pozwala przechowywać różne przedmioty związane z ogrodnictwem, a także żywność, ponieważ jest tam dość chłodno, co sprzyja przechowywaniu produktów spożywczych. 

Przez wiele osób – zresztą słusznie – piwnica betonowa jest traktowana po prostu jako spiżarnia. Betonowa piwnica wykonana z najlepszego betonu utrzymuję temperaturę bez urządzeń grzewczych. 

Piwnica betonowa – zalety

Istnieje wiele powodów, dla których warto zainwestować w konstrukcję, jaką jest betonowa piwnica. Przede wszystkim generuje oszczędność pieniędzy. Na tle rosnącej inflacji to szczególnie ważny powód. Dzięki dodatkowemu pomieszczeniu można przechowywać większe ilości produktów w postaci warzyw i owoców, które nabyło się w atrakcyjnej cenie. Omawiając zalety, należy wspomnieć o walorach estetycznych. Piwnica betonowa pozytywnie wpływ na wygląd ogrodu, zwłaszcza powierzchnia zewnętrza zostanie udekorowana roślinami. 

Piwnica betonowa – wady

Omawiana konstrukcja rodzi pewne ograniczenia przestrzenne. Piwnica betonowa niestety nie sprawdzi się na działkach o orientacji zachodniej i wschodniej z powodu zagrożenia nagrzewania się betonu.